Izbica

Izbica to niewielka miejscowość w woj. lubelskim, położona wpół drogi między Krasnymstawem a Zamościem. Można tu wygodnie dojechać szynobusem z Lublina.

Poniżej przygotowałem krótki przewodnik. To propozycja spaceru śladami mojej książki “Izbica, Izbica”, zbioru reportaży i opowiadań non-fiction o tej miejscowości i jej mieszkańcach.

Wizyta w Izbicy dobrze sprawdzi się jako uzupełnienie dłuższego wypadu – do Zamościa, czy też Lublina. Spacer po miejscach opisanych w książce nie powinien zająć więcej niż dwie godziny. Poniżej zamieściłem też propozycję rowerowej wycieczki w okolice Tarzymiech, mojej rodzinnej wioski, która też pojawia się w książce.

Dojazd

Szynobusem z Lublina lub Zamościa

Między Lublinem a Zamościem codziennie regularnie kursuje szynobus. Jeździ 4-5 razy w ciągu doby. Podróż z Lublina trwa 1,5 godziny, z Zamościa 45 minut. Bilety można kupić przez internet na stronie pkp.pl lub w szynobusie u konduktorów. To koszt od 10 do 15 zł. W Lublinie pociąg odjeżdża z Dworca Głównego, w Zamościu z głównej stacji przy ul. Szczebrzeszyńskiej.

I w tym miejscu już możemy odnieść się do książki. Trasą Zamość-Izbica latem 1996 roku jechał wraz ze swoimi studentami sir Martin Gilbert, bohater jednego z ostatnich rozdziałów mojej książki. Nie jeździły wówczas lekkie szynobusy, tylko masywne pociągi osobowe wypełnione pasażerami ze wsi i miasteczek, którzy podróżowali w różne miejsca, żeby załatwić swoje sprawy. Dzięki skrupulatnym zapisom sir Martina wiemy, że lokomotywa ciągnąca wagony ruszyła ze stacji w Zamościu o 8:40, a o 9:08 dojechała do Izbicy.

W szynobusie jest miejsce na rowery, ale trzeba pamiętać, że latem wiele osób podróżuje ze swoimi rowerami, może być więc ciasno. Wydaje mi się też, że po Izbicy łatwiej i wygodniej chodzić piechotą. Chyba że ktoś planuje dodatkowo rowerową wycieczkę do Tarzymiech wzdłuż Wieprza!

Spacer

Stacja

Targ przy Biedronce

Dolina Wieprza

Dawna piekarnia Królikowskich

Dom Blatta

Kamienice żydowskie przy Lubelskiej

Rynek

Kamienice po południowej stronie

Dom Pompera

Pomnik Karskiego

Lody Majdana

Kamienica przylegająca do sklepu?

Cmentarz

Klinkiernia

Kierunek Tarnogóra

Dawne kino dziś budowa

Tarnogóra

Wyjazd

Rowerem do Tarzymiech